Svogūnų sodinukai: kaip pasirinkti ir auginti

Svogūnų sodinukai kaip pasirinkti ir auginti

Svogūnai yra viena iš populiariausių ir naudingiausių daržovių, kurių negalima išsiversti be virtuvėje. Svogūnai turi daug vitaminų, mineralų ir fitoncidų, kurie stiprina imunitetą, gerina virškinimą ir apsaugo nuo infekcijų. Svogūnai taip pat yra skanūs ir aromatingi, puikiai tinka salotoms, sriuboms, troškiniams ir kitoms patiekalams.

Tačiau norint auginti sveikus ir derlingus svogūnus, reikia pasirinkti tinkamus sodinukus ir laikytis tam tikrų taisyklių. Šiame straipsnyje mes jums pasakysime, kaip tai padaryti.

Kaip pasirinkti svogūnų sodinukus?

Svogūnų sodinukai yra svogūnų galvutės, kurios yra paruoštos sodinti žemėje. Svogūnų sodinukai gali būti baltieji, geltonieji ar raudonieji, priklausomai nuo jų rūšies ir spalvos. Svogūnų sodinukai taip pat skiriasi dydžiu, formos ir skonio.

Pasirinkdami svogūnų sodinukus, turėtumėte atkreipti dėmesį į šiuos kriterijus:

  • Sveikata. Sodinukai turi būti sveiki, be puvimo, pelėsio ar kenkėjų žymių. Jie neturi būti per sausi ar per drėgni, o lukštai – tvirti ir glotnūs.
  • Dydis. Sodinukai turi būti vidutinio dydžio, apie 2-3 cm skersmens. Per maži sodinukai gali būti silpni ir neprigyti, o per dideli – sunkiau susidaryti galvutes ir greičiau piktžolėti.
  • Forma. Sodinukai turi būti apvalūs arba pailgi, bet ne išlenkti arba suspausti. Forma turėtų atitikti pasirinktos rūšies charakteristikas.
  • Skonis. Sodinukai turi būti skanūs ir aromatingi, be kartumo ar kitų nemalonių pojūčių. Skonis taip pat priklauso nuo rūšies ir auginimo sąlygų.

Svogūnų sodinukus galite nusipirkti specializuotose parduotuvėse arba internetu. Prieš perkant, patikrinkite prekės aprašymą, atsiliepimus ir nuotraukas. Taip pat galite pasikonsultuoti su pardavėju arba kitais sodininkais dėl geriausių rūšių ir auginimo patarimų.

Kaip auginti svogūnų sodinukus?

Svogūnų sodinukus reikia auginti tinkamose sąlygose, kad jie gerai prigyti ir duoti gausią derlių. Štai ką reikia žinoti apie svogūnų sodinimą ir priežiūrą:

  • Laikas. Svogūnų sodinukus reikia sodinti pavasarį, kai žemė pakankamai atšyla ir nėra pavojus užšalti. Paprastai tai yra balandžio arba gegužės mėnesis, bet tai gali skirtis priklausomai nuo klimato ir rūšies. Sodinukus galima sodinti ir rudenį, jei jie yra žieminiai ir atsparūs šalčiui.
  • Vieta. Svogūnų sodinukus reikia sodinti saulėtoje ir gerai apšviestoje vietoje, kad jie gautų pakankamai šviesos ir šilumos. Taip pat reikia pasirinkti gerai nusausintą ir derlingą dirvą, kuri neturėtų būti per rūgšti arba per šarminė. Svogūnai nemėgsta per daug drėgmės arba sausros, todėl reikia laistyti reguliariai, bet ne per daug.
  • Atstumas. Svogūnų sodinukus reikia sodinti pakankamai atokiai vienas nuo kito, kad jie netrukdytų vienas kitam augti ir formuoti galvutes. Paprastai tarp sodinukų reikia palikti 10-15 cm atstumą, o tarp eilių – 20-30 cm. Taip pat galima sodinti svogūnus kartu su kitomis daržovėmis, pvz., salotomis, morkomis, petražolėmis arba kopūstais, kurie padeda apsaugoti nuo kenkėjų ir ligų.
  • Priežiūra. Svogūnų sodinukus reikia reguliariai ravėti, mulčiuoti, tręšti ir apsaugoti nuo piktžolių, kenkėjų ir ligų. Ravėjimas padeda išlaikyti dirvos drėgmę ir struktūrą, mulčiavimas padeda išvengti dirvos išdžiūvimo ir užšalimo, tręšimas padeda pagerinti dirvos derlingumą ir augalų mitybą, o apsauga padeda išvengti svogūnų puvinio, miltligės, svogūninių musių arba svogūninių amarų.
  • Derliaus nuėmimas. Svogūnų sodinukus galima skinti jau po 2-3 mėnesių nuo sodinimo, jei norite gauti šviežius svogūnų laiškus arba jaunus svogūnus. Jei norite gauti pilnaverčius svogūnus su sausais lukštais ir ilgu laikymo laiku, turite palaukti, kol svogūnai subręs. Tai paprastai būna liepos arba rugpjūčio mėnesiais, kai svogūnų laiškai nudžiūsta ir nulūžta. Tada reikia atsargiai ištraukti svogūnus iš žemės ir džiovinti juos sausoje ir vėdinamoje vietoje.

Va taip! Dabar jau žinote, kaip pasirinkti ir auginti svogūnų sodinukus. Tikimės, kad šis straipsnis buvo naudingas ir įdomus jums.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *