Tikroji levanda: auginimas, priežiūra ir nauda

Tikroji levanda (Lavandula angustifolia), dar žinoma kaip angliškoji levanda, yra populiarus augalas dėl savo grožio, kvapo ir naudos sveikatai. Šis augalas yra ne tik dekoratyvinis, bet ir naudingas sveikatai bei naudojamas įvairiais buitiniais ir medicininiais tikslais. Straipsnyje apžvelgsime, kaip auginti tikrąją levandą, kokios yra jos naudos ir kokia yra jos istorija.

Tikroji levanda

Levandos istorija ir kilmė

Levandos yra kilusios iš Viduržemio jūros regiono, kur jos auga natūraliai laukinėse vietovėse. Senovės Romos laikais levanda buvo plačiai naudojama higienos reikmėms – romėnai naudojo ją vonioms, kad kvapų gėlės suteiktų gaivos ir švarumo pojūtį. Viduramžiais levanda buvo laikoma stebuklingu augalu, turinčiu apsaugos nuo blogos energijos ir ligų galią.

Šiais laikais tikroji levanda dažniausiai auginama Prancūzijoje, Ispanijoje ir Italijoje, bet ji gali būti sėkmingai auginama ir kituose regionuose, įskaitant Lietuvą. Pasaulyje garsiausia levandos augintojų vieta yra Provanso regionas Prancūzijoje, kur levandų laukai pritraukia tūkstančius turistų.

Kaip auginti tikrąją levandą

Dirvožemis ir vieta

Levandos mėgsta saulėtas, gerai vėdinamas vietas, kur dirvožemis yra lengvas, pralaidus vandeniui ir vidutiniškai derlingas. Svarbu, kad dirvožemis nebūtų per daug drėgnas, nes tai gali sukelti šaknų puvinį. Geriausia levandas sodinti šviesioje vietoje, kur per dieną jos gauna bent 6–8 valandas tiesioginių saulės spindulių.

Sodinimas

Levandas galima sodinti tiek pavasarį, tiek rudenį. Rekomenduojama palikti bent 30–40 cm tarpus tarp sodinukų, kad augalai turėtų pakankamai vietos augti. Sėklos gali būti sunkiau daiginamos, todėl dažniausiai levandos dauginamos auginiais arba perkami jau išauginti sodinukai.

Priežiūra

Levandos yra palyginti nereiklus augalas, tačiau reikalauja tam tikros priežiūros. Reguliariai apkarpykite augalą, kad išlaikytumėte tvarkingą formą ir paskatintumėte naujų šakų ir žiedų augimą. Taip pat svarbu levandas laistyti saikingai – augalas geriau pakenčia sausrą nei perteklinę drėgmę.

Levandos augimą skatina ir tinkamas tręšimas. Naudokite organines trąšas pavasarį ir vasaros pradžioje, tačiau venkite perteklinio tręšimo, nes per daug maistinių medžiagų gali sumažinti žydėjimą.

Levandos nauda ir panaudojimas

Nauda sveikatai

Levandos yra plačiai žinomos dėl savo raminančio poveikio. Aromaterapijoje levandų eterinis aliejus naudojamas siekiant sumažinti stresą, nerimą ir pagerinti miegą. Tyrimai rodo, kad levandų aliejus gali sumažinti nemigos simptomus ir padėti užmigti greičiau bei miegoti giliau.

Levanda taip pat turi antiseptinių ir priešuždegiminių savybių, todėl dažnai naudojama žaizdoms gydyti, odos sudirginimams mažinti bei nudegimams gydyti. Be to, levandų aliejus gali būti naudojamas kaip natūrali priemonė nuo vabzdžių įkandimų ir dirginimo.

Panaudojimas kulinarijoje

Nors levanda dažniausiai naudojama kosmetikos ir sveikatos reikmėms, ji taip pat turi vietą kulinarijoje. Levandų žiedai gali būti naudojami įvairiems patiekalams suteikti subtilaus skonio ir aromato. Jų dedama į desertus, gėrimus, džemus ar net į įvairias mėsos marinatus. Vis dėlto, būtina naudoti tik valgomas veisles ir nedideliais kiekiais, nes intensyvus skonis gali būti per stiprus.

Namų apyvoka

Levandos yra ne tik naudinga priemonė sveikatai, bet ir puikiai tinka namų apyvokos reikmėms. Džiovinti levandų žiedai gali būti naudojami spintos maišeliuose, kad drabužiai kvepėtų ir būtų apsaugoti nuo kandžių. Levandų aliejus taip pat naudojamas namų valymui – tai natūrali priemonė, kuri suteikia šviežumo ir švaros pojūtį.

Levandų derlius ir laikymas

Levandas reikia rinkti, kai žiedai pradeda atsiverti, tačiau dar nėra visiškai išsiskleidę. Tai užtikrina, kad žiedai turės maksimalų aromatą. Levandas galima džiovinti lauke pavėsyje arba šiltame, gerai vėdinamame kambaryje. Po džiovinimo žiedai gali būti naudojami kaip dekoracijos, kvapų maišeliai ar ingredientai arbatai ir kitoms priemonėms.

Įdomūs faktai apie levandas

  • Levandos vardas kilęs iš lotyniško žodžio „lavare“, kuris reiškia „plauti“, nes senovės romėnai naudojo jas savo voniose.
  • Levandos gali atbaidyti vabzdžius, įskaitant uodus ir skruzdėles, todėl dažnai naudojamos natūraliai kovai su kenkėjais.
  • Levandos spalva įkvėpė „levandos“ atspalvį – subtilų purpurinį toną, naudojamą mados ir interjero dizaino pasaulyje.

Išvados

Tikroji levanda yra ne tik gražus ir kvapnus augalas, bet ir labai naudingas daugelyje sričių. Jos auginimas nėra sudėtingas, o nauda sveikatai, kulinarijoje ir namų apyvokoje daro levandą universaliu augalu. Svarbu tinkamai pasirinkti auginimo vietą ir skirti šiek tiek priežiūros, kad levanda galėtų klestėti ir džiuginti ilgus metus.

Komentarai

Kolkas komentarų nėra

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *