Tujų sodinimas yra vienas iš populiariausių sprendimų tarp sodininkų, norinčių sukurti tankias, estetiškas ir atsparias gyvatvores. Tujos (Thuja) yra visžaliai augalai, priklausantys kiparisinių (Cupressaceae) šeimai, kurie puikiai tinka sodo apželdinimui tiek privačiuose kiemuose, tiek visuomeniniuose soduose. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip tinkamai sodinti tujas, kokiomis sąlygomis jos geriausiai auga bei kaip užtikrinti, kad šie augalai išliktų sveiki ir gražūs daugelį metų.
Kodėl verta rinktis tujas?
Tujos yra populiarios dėl savo patvarumo, atsparumo ir grožio. Jos ne tik sukuria gyvą tvorą, bet ir suteikia privatumą bei apsaugą nuo triukšmo ir vėjo. Be to, tujos yra lengvai prižiūrimos, nereikalauja daug dėmesio, tačiau gali augti didelės ir stiprios, jei joms suteikiamos tinkamos sąlygos.
Įdomu tai, kad tujų rūšys skiriasi ne tik savo dydžiu, bet ir lapų spalva. Nors dažniausiai sutinkamos žalios tujos, kai kurios rūšys gali turėti švelniai mėlynos arba aukso spalvos atspalvius, suteikdamos dar daugiau dekoratyvumo sode.
Tujų sodinimo laikas
Tujas geriausia sodinti pavasarį arba ankstyvą rudenį, kai dirva dar šilta, bet jau nėra karščių. Taip pat galima sodinti ir vėliau rudenį, tačiau reikia atsižvelgti į tai, kad augalai turi laiko įsitvirtinti prieš prasidedant šalčiams. Pavasarinis sodinimas yra labiausiai rekomenduojamas, nes tuomet augalai gauna pakankamai laiko šaknų vystymuisi prieš karštus vasaros mėnesius.
Kaip pasirinkti tinkamą vietą tujų sodinimui?
Tujos mėgsta saulėtas arba dalinai pavėsingas vietas. Nors jos gali augti ir šešėlyje, per mažai saulės gali sukelti lėtesnį augimą ir prastesnę spalvą. Svarbu, kad vieta būtų gerai vėdinama ir kad ten nebūtų nuolatinio drėgmės pertekliaus, nes per daug vandens gali pakenkti šaknims.
Dirvožemis turėtų būti derlingas, laidi vandeniui, tačiau ne per daug molingas. Jei jūsų sode yra sunki molio dirva, rekomenduojama pridėti smėlio ar komposto, kad pagerėtų vandens drenažas.
Sodinimo procesas
Prieš sodinant tujas, būtina tinkamai paruošti dirvą. Pirma, iškaskite duobes, kurios bus maždaug dvigubai platesnės už šaknų gniužulą, tačiau ne per gilios – sodinti reikia taip, kad augalo kaklelis liktų virš žemės paviršiaus. Tada į duobę pridėkite komposto arba specialių trąšų, skirtų spygliuočiams.
Pats sodinimo procesas yra gana paprastas:
- Įdėkite augalą į paruoštą duobę, atidžiai stebėdami, kad šaknų kaklelis būtų ties dirvos paviršiumi.
- Užpildykite duobę žeme, švelniai spaudžiant ją aplink augalą, kad neliktų oro tarpų.
- Gausiai palaistykite augalą. Tai padės dirvai tinkamai susiglausti aplink šaknis.
- Mulčiuokite dirvą aplink tują, palikdami kelis centimetrus tarp mulčio ir augalo kamieno. Mulčiavimas padės išlaikyti drėgmę ir apsaugos šaknis nuo temperatūros svyravimų.
Kaip dažnai laistyti tujas?
Pirmaisiais metais po pasodinimo labai svarbu užtikrinti pakankamą drėgmę. Tujos mėgsta drėgną, bet nepermirkusią dirvą, todėl jas reikia laistyti reguliariai, ypač karštomis ir sausomis dienomis. Jei dirva per daug išsausės, augalai gali pradėti ruduoti ir prarasti savo estetinį grožį.
Po pirmųjų metų, kai tujos jau įsitvirtina, jų laistymo poreikiai sumažėja. Tačiau svarbu stebėti oro sąlygas ir laistyti augalus, kai dirva pradeda sausėti.
Tręšimas ir priežiūra
Tujos yra gana nereiklios trąšoms, tačiau jos vis tiek gerai reaguoja į tinkamą tręšimą. Rekomenduojama naudoti trąšas, skirtas spygliuočiams, kurios suteiks reikiamų mikroelementų ir palaikys augalų spalvą bei augimą. Tręšti geriausia pavasarį arba ankstyvą rudenį.
Be to, svarbu reguliariai genėti tujas, ypač jei jos naudojamos kaip gyvatvorės. Genėjimas padeda išlaikyti gražią formą ir skatina tankų šakų augimą. Dažniausiai genima pavasarį ir vasaros pabaigoje.
Kaip apsaugoti tujas nuo ligų ir kenkėjų?
Nors tujos yra gana atsparios, jos vis tiek gali tapti tam tikrų ligų ir kenkėjų taikiniais. Viena iš dažniausiai pasitaikančių problemų yra šaknų puvinys, kuris gali atsirasti dėl per didelės drėgmės. Norint to išvengti, svarbu tinkamai reguliuoti laistymą ir pasirūpinti, kad dirva būtų gerai laidi vandeniui.
Kenkėjai, tokie kaip tujų amarai ir voratinklinės erkės, taip pat gali pakenkti augalams. Siekiant apsaugoti tujas nuo šių kenkėjų, rekomenduojama reguliariai tikrinti augalus ir prireikus naudoti natūralias ar chemines priemones jų kontrolei.
Išvados
Tujų sodinimas ir priežiūra nėra sudėtinga, tačiau reikalinga tam tikra atida ir žinios. Tinkamai pasirinkta sodinimo vieta, laistymas, tręšimas bei reguliarus genėjimas padės jums sukurti tankią ir gražią gyvatvorę, kuri džiugins akį daugelį metų. Atsižvelgiant į tai, kad tujos yra atsparūs augalai, tinkamai prižiūrimi jie gali tapti ilgalaikiu jūsų sodo puošybos elementu.